Lakiranje i sačmarenje
Procesi
Priprema i zaštita
Lakiranje se provodi u više faza i slojeva, u kontroliranim uvjetima prema suvremenoj tehnologiji s alatima i materijalima provjerenih proizvođača.
O tehnološkom procesu lakiranja i sačmarenja
Priprema površine – sačmarenje
Čišćenje metalne površine prije nanošenja zaštitnog premaza, potrebno je učiniti pažljivo, kako bi se metalna površina očistila od masnoće, ostataka korozije i starog premaza.
Čišćenje mlazom abraziva je najbolja metoda ako treba odstraniti slojeve velike debljine produkata korozije, ali i stare premaze, boje itd. Sačmarenje također spada u napredne postupke oblikovanja deformiranjem. Većinom se koristi za čišćenje površina metala, mehaničko čišćenje žica, pripremu površina za bojanje i da bi povećali otpornost na umor kod opruga i zupčanika.
Antikorozivna zaštita premazima – lakiranje
Prevlakama se razdvaja konstrukcijski materijal od agresivnog djelovanja okoliša. Metalne i nemetalne zaštitne prevlake i premazi su najčešći oblik zaštite od korozije. Primarna zadaća prevlaka je zaštita od korozije dok je sekundarna zadaća prevlaka zaštita od mehaničkog trošenja, postizanje estetskog dojma, postizanje određenih fizikalnih svojstava površine i dr.
Zaštitno djelovanje prevlake ovisi o njenoj vrsti, debljini, stupnju kompaktnosti i čvrstoći prianjanja. Za kvalitetno nanošenje premaza i prevlaka potrebno je dobro pripremiti površinu što znači da je nužno ukloniti nečistoće, masnoću, okujinu te produkte korozije. Dijele se na organske (nemetalne) i anorganske (metalne ili nemetalne).
Metalne prevlake nanose se fizikalnim ili kemijskim postupcima metalizacije ili platiranja, već prema tome odvijaju li se pri prevlačenju samo fizikalne promjene ili su prevlake produkt kemijskih reakcija. Tu spadaju galvanizacija ili elektroplatiranje, metalizacija prskanjem, vruće uranjanje u talinu metala, platiranje, nataljivanje, navarivanje itd.
Nemetalne anorganske prevlake nanose se fizikalnim ili kemijskim postupcima.
- Fizikalno se takve prevlake obično nanose izvana, tj. bez sudjelovanja podloge.
- Kemijski se prevlake najčešće oblikuju procesom u kojem sudjeluje površina podloge. Od najbitnijih tu spadaju emajliranje, eloksiranje, bruniranje te fosfatne prevlake.
Nemetalne organske prevlake su prevlake koje se dobiju nanošenjem organskih premaznih sredstava (bojenjem i lakiranjem), uobičajenim podmazivanjem, plastifikacijom, gumiranjem i bitumenizacijom.
Sve svoje proizvode možemo zaštititi bojanjem u vlastitoj lakirnici, te plastifikacijom i galvanskim pocinčavanjem u kooperantskim poduzećima.
Komore
Komora za sačmarenje
- Korisna dužina: 10 m
- Korisna širina: 5 m
- Korisna visina: 5 m
- Abraziv: čelična sačma G40-G50
Komora za lakiranje – SECCO
- Eco Air
- Korisna dužina: 10 m
- Korisna širina: 5 m
- Korisna visina: 5 m
- Generator toplog zraka 232 Kw (snaga)
- Radne temperature komore:
- bojanje +20 °C
- sušenje +60°C (podesivo)